Dovolená v Česku aneb putování za vínem

autor: | Dub 3, 2020

Propadli jste smutku, že budete muset v důsledku opatření spojených s Covid-19 letošní dovolenou oželit? Není důvod! Naopak, nastal ten pravý čas  vyrazit za krásami Česka a také vyzkoušet něco nového!

Nadprůměrné teploty, úrodný vinařský kraj a jedinečná architektura – to vše na Vás čeká na jihu Moravy. Již před lety básník Jan Skácel označil Mikulovsko za kousek Itálie přenesený na jižní Moravu a my nemůžeme než souhlasit. S více než 760 vinařstvími a vinnými sklípky rozesetými v malebné krajině, máte opravdu z čeho vybírat.  A jaký je podle nás ideální způsob putování za vínem? Na palubě karavanu!

Každé ráno se můžete probouzet s novým výhledem

Díky tomu, že si své ubytování vezete s sebou, můžete si naplánovat každý den v jiné lokalitě.  Pokud Vám určité místo učaruje, můžete zůstat více dní, pokud jste rádi neustále v pohybu, můžete strávit každou noc na jiném místě.  Za návštěvu určitě stojí rodinné vinařství Škrobák v Čejkovicích či vinařství Sonberk v nedalekých Popicích.

Zde si na své přijdou nejen milovníci vína, ale i architektury – moderní stavba vinařství Sonberk, zasazena do terénu mezi vinicemi, nabízí nezapomenutelný pohled na vinice a pálavské vrchy. Třetím tipem je vinařství Krásná hora ve Starém Poddvorově, specializující se na produkci suchých vín z ekologicky pěstovaných hroznů v nejvyšší kvalitě.

Na kole nejen mezi vinohrady

Putování za vínem je především v posledních letech neodmyslitelně spojeno s cyklistikou – díky 1200 km dlouhé síti vinařských stezek si opravdu každý přijde na své –  rovinaté Znojemsko, mírně zvlněná krajina Modrých Hor, vinohrady na strmých svazích Pálavy a mnoho dalšího. Těšit se můžete na průjezd malebnými vesničkami se sklepními uličkami, historické památky, rozhledny a restaurace nabízející nejrůznější krajové speciality připravené dle tradičních receptur. Kola poté jednoduše uschováte v garáži svého karavanu a můžete pokračovat v degustaci plodů místních vinic. Sklenka vína či dvě Vám po celém dni v sedle bude o to více chutnat.

V kempu nebo mezi vinicemi

Synonymy pro cestování v karavanu jsou určitě svoboda a flexibilita. Moderní obytné vozy ale také umožňují kompletní soběstačnost, můžete si tedy vybrat, zda strávíte noc v kempu, kterých je na jihu Moravy nespočet, či budete kempovat tzv. nadivoko. Kempování nadivoko, tedy na přijatelném místě na louce či u rybníka, je zárukou autentického zážitku, který v klasickém kempu nezažijete. Při hledání ideálního místa vhodného pro přespání, Vám bude výborným pomocníkem aplikace bezkempu.cz, která mapuje placené soukromé pozemky vhodné pro kempování. A pokud Vás zajímá, zda lze strávit noc přímo mezi vinohrady, tak vězte, že ano!

A co Vy? Láká Vás vyrazit na dovolenou karavanem? A který region Česka byste si vybrali?