Vyrazte za krásami Francie

autor: | Zář 18, 2020

Francie to není jenom Eiffelova věž, ale rozlehlá země, kde najdete vše – od nádherných písčitých pláží až po rozeklané vrcholky hor. Samozřejmě nemůžeme také opomenout jednu z nejvyhlášenějších kuchyní na celém světě a kulturní zážitky, které jinde jen tak nenajdete.

Karavaningu tady mnoho lidí fandí a holduje mu, takže s obytňákem rozhodně nebudete za exoty. Naopak ve Francii najdete mnoho krásných kempů i stellplatzů umístěných příhodně vedle oblíbených destinací. Do Paříže asi zajede každý a časem si zaslouží nejspíš svůj vlastní článek, my jsme se raději zaměřili na jiná místa, kam jsme během našich cest zavítali a ze kterých jsme si odvezli ty nejkrásnější vzpomínky (nemluvě o zásobě skvělého vína a jídla).

 

 

Základní informace

Francie vás nijak výrazně nepřekvapí, pokud jste někdy zavítali do Německa nebo jiné evropské země na západ od nás. Platí se samozřejmě v eurech a připravte se na to, že zejména jídlo a různé služby stojí víc než u nás. Francie je však centrem světové módy a alespoň neluxusní oblečení zde pořídíte přibližně za stejnou cenu. Moc hotovosti u sebe mít nemusíte, prakticky všude se dá platit kartou a spropitné se od vás v restauracích nečeká (je zahrnuto do celkové ceny).

Většina dálnic ve Francii je zpoplatněná (čekejte asi 6 euro za 100 km) a při vjezdu i výjezdu z placených částí projedete mýtnou bránou. Na dálnici můžete svištět až 130 km/h, v obci klasickou padesátkou a mimo obec až 90 km/h. Na rychlost si opravdu dávejte pozor, protože měří velmi rádi. Po konzumaci alkoholu za volant samozřejmě nelezte vůbec. Legálně však máte možnost mít 0,5 promile alkoholu v krvi.

 

 

Nádherné pláže s blízkými kempy

V letních měsících i v pozdním babím létě bývá u moře ve Francii krásně a kombinace lenošení na pláží s pojídáním dobrého jídla je velmi lákavá. Nás okouzlila nejvíc tato místa:

St. Tropez

Po stopách četníků. St. Tropez leží na tzv. Azurovém pobřeží, které je také známé jako Francouzská riviéra. Koupání je tady zážitkem, ale nejlepší bude, když s ručníkem v podpaží popojdete trochu dále od města na pláž Pampelone. Davy vás tu neminou, ale na 2 km písčité pláže jsme nikdy neměli problém najít místo. Samotné St. Tropez je šarmantní přímořské město, které je zasvěcené turismu, ale zachovává si svoji typickou francouzskou tvář. 100 metrů od pláže Pampelone se nachází autokemp Les Eucalyptus, kde najdete všechno potřebné spolu s šancí vstávat s výhledem přímo na moře.

Poloostrov Giens

U Hyeres, nejjižnější města jižní Provence (stále na Azurovém pobřeží) leží poloostrov Giens, kde se nachází méně frekventovaná pláž Almanarre. Viděli jsme kousek odsud na vlastní oči hejna plameňáků a při koupání zde většinou nejste hlava na hlavě. Přímo na poloostrově se nachází Camping Olbia, velmi klidný kemp nedaleko od pláží.

 

 

Historické památky, kde můžete zastavit bez problémů

Milovníci historie si ve Francii přijdou na své, a to ať už se vydáte kamkoliv. Zdánlivě za každým rohem vás potká krásný zámek, hrad nebo unikátní kostel. Spousta z nich je připravena na nápor nejen klasických turistů, ale také dobrodruhů s obytňáky, a proto v jejich blízkosti najdete běžně stellplatzy. Doporučit můžeme návštěvu těchto míst:

Mont Sant Michel

Hojně navštěvovaná památka, kterou ale rozhodně nesmíte během cest vynechat. Na malém ostrově/výběžku pevniny leží středověký klášter obklopený vesnicí. Architektura kláštera mimo jiné inspirovala vzhled filmové adaptace Pána Prstenů. Pohádkovou atmosféru Mont Saint Michel dodává i fakt, že je běžně přístupný pouze během odlivu a několikrát během roku dojde k úplnému odříznutí ostrůvku od pevniny. 5 km od této významné památky můžete zastavit na stellplatzu Beauvoir, kde budete mít přístup k vodě, elektřině i Wi-Fi.

 

 

Jeskyně Lascaux

Z historie rovnou do prehistorie. Na jihozápadě Francie, v oblasti Dordogne, se nachází světoznámý jeskynní komplex, který je někdy označovaný jako Sixtinská kaple pravěkého umění. Originální malby přímo v jeskyni si bohužel prohlédnout nemůžete, ale 200 m od vstupu do opravdové Lascaux byla postavena rozsáhlá replika. Bonusem navíc je blízkost k vesnici Motnignac, s krásnou pláží. Zastavit můžete buď v nedalekém Camping Le Vézère Périgord nebo na stellplatzu Chemin des Amoureux, který je zdarma, ale bez jakýchkoliv služeb.

Tours

Historické město na řece Loiře, které je součástí oblasti, jež je často nazývána Zahrada Francie. Přímo ve městě se nezapomeňte pokochat při procházce po slavné čtvrti Vieux Tours a navštivte katedrálu Saint Gratien. Pak vyrazte na průzkum mnoha zámků nacházejících se v Údolí Loiry. Stellplatzů zde najdete plno, u Tours například Voie de la Cissé, kde je stání zdarma a máte k dispozici placenou elektřinu či vodu.

 

 

Lyžování ve francouzských Alpách

Zimní cesta do Francie by měla určitě zahrnovat i nějakou tu pořádnou lyžovačku. Na parkovištích v blízkosti sjezdovek zcela běžné narazíte na zaparkované obytné vozy a nemusíte se bát, že vám za to bude někdo hubovat nebo vám napaří pokutu. My máme osvědčená tato lyžařská střediska:

Alpe d’Huez

Jižně orientované svahy znamenají, že se zde slunce na sjezdovkách drží velmi dlouho. Zalyžují si tady zkušení i úplní začátečníci (nebojte se sem vzít i děti). Jedná se o naše nejoblíbenější středisko mimo jiné proto, že jsou zde ceny přece jenom o něco rozumnější než na jiných místech Francie. Během léta (letos ovšem až v září) se Alpe d’Huez hemží fanoušky cyklistiky, protože tudy projíždí Tour de France.

Tignes

Zážitek pro náročnější a dobrodružné lyžaře či snowboardisty v Savojských Alpách. Prohání se tu mnoho vyznavačů extrémních zimních sportů, ale užijete si zde i pokud sjezdovky sjíždíte zcela normálně. Pro trochu adrenalinu ale určitě vyzkoušejte místní sáňkařskou dráhu.