Na hory karavanem

autor: | Pro 14, 2020

Teploty klesají a sněhu na horách pomalu přibývá, což znamená jediné – je na čase začít plánovat zimní dovolenou.  Ta je pro většinu lidí spojená s lyžováním. Ať už jste milovník bílé stopy, sjezdového lyžování či skialpinismu, v Česku si určitě přijdete na své – vybírat můžete z více než 600 km sjezdových tratí, o množství běžkařských tras ani nemluvě.

Pokud chcete své sportovní aktivity spojit s poznáváním krás Česka, máme pro vás tip – vyrazte na zimní dovolenou karavanem! Každé ráno se tak budete probouzet s novým výhledem a co víc, pokud nebudete spokojeni s lyžařskými podmínkami v konkrétní lokalitě, jednoduše přejedete jinam (velkou výhodou jsou krátké vzdálenosti mezi jednotlivými ski resorty v ČR). Kromě flexibility je velkou výhodou cestování obytným vozem bezpečnost. Trávíte totiž čas v uzavřeném prostoru pouze se svou rodinou a pokud nechcete, nemusíte vůbec přijít do kontaktu s dalšími lidmi.

O uskladnění vašeho lyžařského vybavení se postará prostorná vytápěná garáž, která hravě pojme výbavu 4členné rodiny:

 

 

Chladných nocí se také bát nemusíte: Vůz je vybaven 2 lahvemi LPG, díky kterému vytopíte interiér na požadovanou teplotu (plyn snadno doplníte na benzinové stanici s LPG, s vyhledáním té nejbližší vám pomůže webová stránka https://www.mylpg.eu/) . Ten se postará i o ohřev vody, pohon lednice a vařiče. Váš karavan se tedy stane plnohodnotným domovem pro vaši rodinu během zimní dovolené.

Samozřejmou součástí vybavení obytného vozu jsou i sněhové řetězy, takže ani extrémní podmínky vás nepřekvapí.

Abychom vám plánování o něco usnadnili, připravili jsme pro vás přehled lyžařských středisek, která disponují parkovištěm vhodným pro zaparkování vašeho obytného vozu, případně i se zázemím v podobě výlevky na odpadní vodu a WC, napojení na elektřinu a doplnění vody. Pokud se ale vyskytnete v místě, kde toto zázemí chybí, nezoufejte – díky nástavbové baterii se lze obejít bez napojení na elektřinu, pokud budete ale delší dobu na jednom místě, je nutné baterii dobít tím, že s vozem popojedete několik desítek kilometrů. Některé benzinové stanice umožňují doplnění vody, případně můžete požádat o radu v místním infocentru, kde vám jistě ochotně poradí. Při hledání karavanového stání s potřebným zázemím můžete využít následující webové stránky:

https://www.svetkaravanu.cz/magazin/kde-najit-v-cr-stellplatz

https://www.stellplatz.cz/mapa-stellplatzu/

https://www.karavanypro.cz/stani-s-lyzovanim/

 

BESKYDY

Bílá:

Prostorné parkoviště včetně přípojky k elektřině, přípojka k vodě není, je zde ale k dispozici sociální zařízení přímo u parkoviště.

https://www.skibila.cz/

 

 

Rališka:

Parkování karavanů na parkovišti je možné včetně napojení na elektřinu (vždy je ale vhodné předem místo telefonicky rezervovat).

https://www.raliska.cz/

 

 

Synot Kyčerka:

Dostatek parkování pro karavany ale bez připojení k elektřině.

http://www.skiarealkycerka.cz/

 

 

JESENÍKY

Hlubočky:

Parkoviště na karavany k dispozici.

https://skiarealhlubocky.cz/

 

 

Karlov:

Dostatek parkovací plochy pro karavany, možnost připojení k elektřině na parkovišti u sjezdovky Myšák (první sjezdovka při vjezdu do Karlova).

https://www.skikarlov.cz/

 

 

Kouty nad Desnou:

Parkoviště pro karavany k dispozici.

https://kouty.cz/

 

 

KRKONOŠE

Harrachov:

Parkování přímo u lanovek možné není, lze ale parkovat v autokempu Harrachov:

http://camp.harrachov.cz/

https://www.skiareal.com/zima/

 

 

KRUŠNÉ HORY

Klíny:

Obytný vůz lze zaparkovat na jednom ze dvou parkovišť v těsné blízkosti lanovky. K dispozici je i výlevka na obsah chemického WC, pitnou vodu lze napustit z některého vytápěného prostoru (vše lze domluvit na recepci Hotelu Emeran).

http://www.kliny.cz/

 

 

ŠUMAVA

Kašperské Hory:

Parkoviště pro karavany k dispozici, bez možnosti připojení k elektřině.

http://www.skikasperky.cz/

 

 

Špičák:

Parkování přímo v areálu není, možnost parkování v autokempu v Železné Rudě odkud lze využít zdarma skibus do areálu:

https://www.autocamp-zeleznaruda.cz/

https://lyzovani.spicak.cz/cz/

 

 

Teď už jen stačí vybrat termín, sbalit lyže a vyrazit 🙂