Karavanem po Německu

autor: | Říj 7, 2020

Jestli existuje země, kde má karavaning opravdu hluboké kořeny a širokou popularitu, tak je to určitě Německo. Na obytňáky tady narazíte na každém kroku, stejně jako na šikovně umístěné stellplatzy nebo pohodové kempy. Opravdu je kam vyrazit.

Zažít můžete přes léto krásné koupání venku, po celý rok pak ty nejlepší termální lázně v Evropě. Nechybí spousta skvělého jídla a pití (jen škoda, že letos organizátoři zrušili pivní svátek Oktoberfest). Když se nebe zatáhne a sesype se z něj sněhová nadílka, můžete si vybrat z mnoha lyžařských středisek, kde se vyřádíte vy i vaše ratolesti. Při hezkém počasí pak zase můžete sednout na kola. Kam tedy v Německu vyrazit a co tam na vás čeká? Přinášíme vám výběr z našich vlastních oblíbených míst.

Základní informace

Na dálnicích existují bájné úseky, na kterých neexistuje omezení rychlosti, doporučuje se však jezdit maximálně 130 km/h a dávejte si dobrý pozor, protože na mnoha místech omezení existují (informaci o limitech najdete před vjezdem na značkách). V obcích se jezdí padesátkou, mimo ně nejrychleji stovkou. Policisté si zde velmi potrpí na bezpečnost a pokud uvidí dítě mimo sedačku, někoho bez pásů nebo řidiče s telefonem v ruce, tak je smutnýma očima neoblomíte.

Ceny se tady pohybují sice o něco výše než u nás, ale žádný velký extrém to není. Opravdu nekřesťanské peníze zaplatíte pouze občas v lyžařských střediscích během sezóny či v zábavních parcích (ty za to ale opravdu stojí).

Svůj obytňák můžete zaparkovat všude, kde smí parkovat osobní vozidla a nenachází se tam značka s výslovným zákazem. Přenocovat takto však můžete pouze jednu noc a nesmíte přitom vytahovat nábytek, nebo na sebe jinak upozorňovat.

Zažijte Sasko

Sasko je německý region, který se nachází blízko našich hranic. My jej máme procestovaný a často sem zavítáme na pár dní během cestování po Evropě či při odbočce během českého putování. Navštivte určitě:

Jezero Bärwalder See

Ráj během léta, kde nechybí ani nudistická nebo psí pláž. Kolem jezera se dá prohánět po dobře udržované cyklostezce a děti nikdy nezapomenou cestu do nedalekého Safari Wildlife Area. Dokonce se kolem jezera můžete projít v doprovodu lam. Kempů se v okolí nachází hned několik, my preferujeme Marina Camping Bärwalder See, kde si po ránu k snídani můžete dopřát čerstvé pečivo.

Drážďany

Spousta Čechů sem jezdí na skok autem nebo vlakem, ale s obytňákem můžete kouzlo Drážďan objevovat podle vašeho uvážení. Vyplatí se sem zajet nejen kvůli obchoďákům a vánočním trhům, ale také mnoha významným památkám jako je hrad Moritzbur (poznáte jej z Popelky). Zaparkovat může na stellplatzu přímo v centru města za 15  eur za noc.

Radebeul

V Německu holdují pivu podobně jako u nás, ale zdejší víno má dlouhou tradici a vynikající chuť. Poznat to nejlepší z německého vinařství můžete na Saské vinařské stezce, v jejímž centru se nachází městečko Radebeul, známé mimo jiné svými oslavami děl Karla Maye. Město se nachází, co by kamenem dohodil od Drážďan.

Zážitek pro vaše děti na celý život – Legoland

Řešíte při cestách, jak udržet pozornost ratolestí a jak je zabavit na celý den? Německo je zemí dětem zaslíbenou a důkazem budiž množství místních zábavních parků. Za ten nejlepší považujeme Legoland Deutschland. Lístky a všechno potřebné zařídíte online a na výběr máte nepřeberné množství atrakcí inspirovaných legendární stavebnicí. Na místním parkovišti přenocovat nemůžete, ale 5 minut od parku se nachází ubytovací komplex Legoland Feriendorf s místy pro stání karavanů. Jenom upozorňujeme, že mají celkem přísný check-in a check-out v 11 dopoledne, což nemusí každému vyhovovat (atrakce v Legolandu jsou otevřené od 10 do 18 hodin).

Ráj termálních lázní

O termálních lázních v Německu by šlo napsat klidně několik knih. Kvalitní a dostupné termální lázně najdete v prakticky každé spolkové zemi (zejména však v Sasku či Bavorsku) a jejich rozšířenost je jedním z hlavních důvodů, proč do Německa vyrážíme často bez ohledu na roční období. Okouzlily nás například tyto lázně:

Therme Erding

Lázeňské Las Vegas kousek od Mnichova. Jedná se o nejlepší lázně v celém Německu, Evropě a možná snad i na celém světě. Celý komplex je rozdělený do několika tematických oddílů a najdete zde luxusní sauny i dlouhatánské skluzavky. Svoje si tady užije opravdu každý.

Therme Bad Steben

Termální lázně, ve kterých využijete každý z vašich smyslů, díky podvodní hudbě, světelným efektům či kamenné stezce. Stejně jako Therme Erding se nachází toto středisko v Bavorsku.

Toskana Therme Bad Schandau

Na rozdíl od 2 předchozích tipů jsou tyto lázně vhodné spíše pro dospělé než pro rodiny s dětmi. Ani zde však nechybí úchvatná světelná show nebo třeba umělé vodopády.

Lyžování hned za hranicemi

Lyžovat lze v Německu v mnoha krásných a dobře vybavených střediscích (připravte se na samostatný článek ještě předtím, než napadne první sníh). Nás při cestách pravidelně okouzluje Grosser Arber neboli Velký Javor, který se nachází kousek od české Železné Rudy. Je tu dobře vybavený dětský park a sjezdovky tady mají více než 10 km. Parkoviště hned vedle lyžařského střediska je zcela zdarma a v okolí se nachází několik vynikajících restaurací.