Karavanem za krásami Alp i historií

autor: | Úno 2, 2021

Pokud nejste velkými fanoušky zimního období, máme tu něco právě pro Vás. Připravili jsme přehled nejhezčích míst, za kterými můžete vyrazit letos na jaře.

Rakousko

Rakousko je jednou ze zemí, kde můžete objevovat trochu od všeho. Ať už se jedná o historii a kulturu v hlavním městě Vídni, procházení se uličkami pohádkových vesniček či výšlap do hor.

Pojďme se na to tedy podívat.

Palác Schönbrunn, Belveder, katedrála sv. Štěpána a Vídeňská státní opera patří bezpochyby mezi nejpozoruhodnější památky, které by měl každý navštívit. Méně známá, avšak neméně pozoruhodná, je Österreichische Nationalbibliothek (Rakouská národní knihovna). S více než 2,5 miliony knih patří mezi jednu z největších knihoven na světě a opravdu stojí za návštěvu.

Po dlouhém dni na nohou se můžete odměnit kávou a Sachr dortem v některé z mnoha malebných kaváren situovaných přímo v srdci Vídně.

Při cestě po rakouské krajině byste neměli zapomenout na Solnou komoru (Salzkammergut region) táhnoucí se od města Salzburg k Alpskému masivu Dachstein. K vidění jsou v této oblasti jezera s průzračně čistou vodou, dechberoucí výhledy z vrcholků hor a vesničky jako z pohlednice. Jedná se o ideální oblast pro outdoorové nadšence, kteří si chtějí užít výšlapy do hor, cyklistiku, horolezectví nebo plavbu na kajaku po jednom ze 76 jezer. Mezi nejpozoruhodnější z nich bychom zařadili Offensee, Langbathsee nebo Traunsee.

Pokud budete pokračovat více na západ Rakouska, dorazíte do města Alpbach, které vyhrálo ocenění nejkrásnější město Rakouska, a to i díky typickému horskému stylu – převažujícím stavebním materiálem je dřevo a nejvyšší budovou je kostel z 14. století. Určitě zde zrelaxujete tělo i mysl.

Nedaleko odsud se nachází město Kufstein známé pro Kufsteinskou pevnost, která nabízí nádherný výhled na středověké budovy města.

Švýcarsko

Při plánování cesty po Evropě nesmíte zapomenout na návštěvu Švýcarska. Taktéž se jedná o velmi různorodou a zajímavou zemi, kde není nouze o nádherná města i dechberoucí přírodu.

Abychom Vám plánování usnadnili, připravili jsme pro Vás výběr nejzajímavějších míst, která stojí za zastavení při Vaší návštěvě země kvalitní čokolády a přesných hodinek.

Na naši cestu vyrážíme z nejsevernějšího cípu země, z kantonu Schaffhausen. První zastávkou je Rýnský vodopád, největší a nejmohutnější vodopád v Evropě. Nedaleko vodopádu (cca 2 minuty chůze) je možné parkování, kde můžete strávit klidnou noc za zvuků padající vody.  Pokud budete mít čas, zastavte se ve stejnojmenném městě Schaffhausen, které je světově proslulé díky tomu, že zde sídlí proslulá firma na výrobu hodinek IWC Schaffhausen.

Z malého města přejedeme více na jih, cca 50 km, kde leží největší švýcarské město Curych.

Curych je mimo jiné sídlem 13. největší burzy na světě SIX Swiss Exchange a mezinárodní fotbalové federace FIFA. Západní částí města prochází nejprestižnější nákupní bulvár Evropy. Na ulici Bahnhofstrasse narazíte kromě luxusních obchodů také na světoznámou cukrárnu Sprüngli.

Pro milovníky historie jsou tu k vidění například největší kostelní hodiny v Evropě, a to na kostele sv. Petra ze 13. století. I přes dojem města nabitého bohatstvím a prestiží je centrum města plné zeleně.

Zaparkovat je možné v okolí Curychu, doporučujeme použít vyhledávání na stránkách https://park4night.com/.

Dalších 45 minut stačí, abychom se přesunuli do úplně odlišné krajiny v okolí historického města Lucern. Pokud máte pro shlédnutí švýcarských krás pouze omezený čas, doporučujeme v každém případě navštívit toto středověké město, které se pyšní velmi zachovanými historickými budovami. Při procházení ulicemi na Vás dýchne atmosféra dob minulých, kdy se ulicemi proháněli rytíři na koních.

Rozhodně byste neměli vynechat procházku po malebném dřevěném mostě s kapličkou (The Chapel Bridge), který byl postaven na jezeře Lucern a malby na střeše kapličky se datují až do 17. století.

O dechberoucí výhledy do okolí se postarají vrcholky hor Rigi (kam lze vyjet nejstarší horskou železnicí Evropy) a Pilatus.

Když pojedeme ještě o něco více na jih, jako bychom se ocitli v zemi za kouzelnou skříní. Údolí šesti drobných vesniček mezi Alpskými horami by přimělo i tvrdého muže konvertovat k romantikům. Nejznámější z nich je Lauterbrunnen, odkud je výhled na druhý největší ze 72 menších vodopádů nacházejících se v údolí.

V této vesnici je umožněno zdarma zaparkovat, ostatní vesnice a turistická místa jsou zpřístupněna pouze pěším turistům, a to buď po vlastních nohách či za pomoci lanové dráhy.

Lauterbrunnnen parkování

Co by kamenem dohodil se nachází velmi unikátní projekt – první otočná restaurace na světě Schilthorn – Piz Gloria. Fanoušci slavného Jamese Bonda již vědí, že se zde natáčel film V tajné službě Jejího Veličenstva, a dokonce i toalety v této restauraci dostaly ocenění.

Jižní Francie

Opět se plynule přesuneme na hranice naší další destinace. Můžete strávit příjemnou noc na některém z bezpočtu parkovišť u Ženevského jezera. Napůl švýcarské napůl francouzské jezero je lemované malebnými terasovitými vinicemi, zbudovanými mezi 18. a 19.stoletím.

Opět se vydáváme na jih a míříme do přírody. Na výběr máme z mnoha krásných hor a pohoří, ale my bychom rádi upozornili na pohoří Jihovýchodních Alp Chartreuse, které nepatří mezi nejznámější i přesto, že je v blízkosti olympijského města Grenoble. Nabízí velké množství tras po travnatých hřebenech a vápencových plochách.

Podobné vyžití je pak možné v regionálním parku Geopark Ardèche, který v roce 2014 získal prestižní označení UNESCO. Ten se nachází v blízkosti města Lyon, rodiště autora Malého prince – Antoina de Saint-Exupéryho.

Za návštěvu určitě stojí vrcholek Fourviere, z kterého budete mít Lyon jako na dlani. Na vrchu je k vidění římský amfiteátr z roku 15 př.n.l. a velkolepá bazilika Notre Dame de Fourviere.

Pomalu se přesouváme na pobřeží Středozemního moře. Po cestě doporučujeme krátkou zastávku za městskými hranicemi Nimes, zde se plní slavná minerální voda Perrier do lahví. Je možné si předem rezervovat prohlídku, kde uvidíte vznik bublinkové vody. Při návštěvě této oblasti určitě nevynechte prohlídku dalšího artefaktu ze seznamu UNESCO, Pont de Gard–římský akvadukt čítající 3 arkády a 35 oblouků.

V nedalekém městě Salin-de-Giraud se nachází další unikát – tzv. růžové jezero, které je ve skutečnosti dílem člověka a slouží k odpařování mořské vody a získávání soli. Ne vždy jsou tato místa růžová, proto je dobré si zkontrolovat třeba na Instagramu, zda jsou právě solné pláně zbarvené do růžova.

Pokud jste někdy hráli deskovou hru Carcassone, určitě si pamatujete hradby s typickými kulatými věžemi se špičatými střechami. Město, po kterém je tato hra pojmenována, a kam vede naše další cesta, se nachází na úplném jihu Francie a jedná se o jedno z nejzachovalejších středověkých měst obehnaných opevněním v Evropě. Určitě stojí za návštěvu.

Naše výprava na jih Francie se chýlí ke konci, poslední zastávkou je středověké sídlo Rocamadour. Město je zasvěceno sv. Amaourovi a prochází jím pouze jedna ulice, Rue de la Couronnerie, kterou se vydávají věřící poutníci i turisté ke kapli Chapelle Notre-Dame. Uvnitř kaple se ukrývá soška Černé Madony z 12. století. Sem tam narazíte na kajícího se poutníka, který cestu vzhůru vykonává na kolenou.

Výše zmíněná místa jsou pouze malým výčtem z mnoha krásných míst jižní Francie. Nezapomeňte po cestě také ochutnat výborné víno či typický francouzský plísňový sýr pocházející z této oblasti Roquefort. S ochutnávkou vína samozřejmě počkejte až do chvíle, kdy vůz zaparkujete na vhodném místě k přespání ????

Pro výběr míst k zaparkování či přespání využijte platformu https://park4night.com/.