Objevte nejkrásnější místa Moravy

autor: | Kvě 13, 2020

Morava je vyhlášená svými vinicemi, kulturními památkami a přírodními krásami, které nikde jinde nenajdete. Tento jižní kousek naší země nabízí skvělou příležitost, jak zažít dovolenou nebo třeba víkendový výlet, na který jen tak nezapomenete. My máme Moravu proježděnou s obyťnákem od Slovácka po Jeseníky a víme, které zastávky se opravdu vyplatí nevynechat.  Kam tedy vyrazit za dobrodružstvím? Půjčte si obytný vůz a objevujte krásy Moravy!

Lednicko-valtický areál

Málokde najdete na jednom místě historické architektonické skvosty perfektně skloubené s nádhernou přírodou. Kromě zámků v Lednici a Valticích, které nejednou sloužily jako kulisa pro české filmové pohádky, se můžete projít po rozsáhlých zámeckých zahradách nebo navštívit unikátní minaret. Při cestování s malými dětmi jsme jednoznačně ocenili to, že zde nenarazíte na žádné prudké stoupání a procházku zámeckou zahradou zvládne i kočárek. Spojte výlet do pohádkového zámeckého areálu s občasným válením na pláži a zaparkujte v autokempu Apollo, který se nachází, co by kamenem dohodil od vstupu do zámecké zahrady. Za obyťnák a všechny jeho pasažéry zde zaplatíte během sezóny 420 korun za noc.  Písečné pláž v areálu kempu je jako stvořená pro opalování a nikdy nezapomeneme na atmosféru naší večerní grilovačky při západu slunce. Mimochodem, grilovali jsme si ryby chycené přímo v řece Dyji.

Národní Park Podyjí

Nejmenší národní park u nás se rozkládá na březích Dyje a pokračuje do sousedního Rakouska. Nejlepším odrazovým můstkem pro návštěvu NP Podyjí je město Znojmo, kde máte příležitost „okoštovat“ vynikající víno z místních úrodných vinic. Při procházce či projížďce na kole zde narazíte na jedinečnou faunu i flóru včetně syslů, vyder nebo elegantních čápů. Podle nás nejlepším místem, kde můžete svůj karavan zaparkovat, je kemp Znojmo, který leží jenom asi 15 minut od centra města, a přitom je jakoby z jiného světa. Z jedné strany kemp omývá Dyje a z druhé strany strouha, takže se jedná o doslovný ostrůvek klidu uprostřed nádherné krajiny. Kousek od kempu se nachází významný Loucký klášter, v němž dnes sídlí vinařství. Karavan zaparkujete v tomto malebném kempu za 120 korun za noc.  Večerní procházka Znojmem rozhodně stojí za to, zejména pokud zavítáte do jednoho z místních sklípků. Pravda, nám se potom ráno trochu hůře vstávalo a šlo na tůru do parku.

Moravské vinařské stezky

Naše republika je ve světě známá jako národ pivařů, ovšem díky moravským vinicím můžeme být pyšní i na lahodné nápoje, které u nás vyrábíme z hroznů. Celou Moravu proplétá neuvěřitelných 1200 km vinařských stezek, při jejichž zkoumání narazíte na malebné vesničky plné neokoukaných architektonických památek a vinných sklípků, kde vás přivítají s otevřenou náručí. Putovat můžete od Znojma po Uherské Hradiště. Kdybyste se rozhodli navštívit všechny zajímavé zastávky, budete mít vystaráno na několik dovolených dopředu. Náš tajný tip? Zajeďte si do Velkých Bílovic, kde mají nejenom vynikající víno, ale i možnost ubytovat se s karavanem mimo kemp na pozemku přímo za vinným sklípkem, stačí si jenom pořídit aplikaci Bezkempu a rezervovat svoje místo (to mimochodem platí o všech destinacích v našem seznamu). Zaparkovat zkuste i v nedalekých Šakvicích, v autokempu Mars. Odtud můžete pořádat výlety do vinařského centra Mikulova nebo okusit produkty z místních sklípků. Pronájem místa pro karavan je nutné vyřešit individuálně na místě nebo předem telefonicky, protože nemají pevně daný ceník. My jsme v Marsu strávili jednu divokou letní noc na hudební akci s DJem, který hrál přímo na pláži. Podobné hudební akce jsou zde během sezóny běžné.

Hranická propast

Hranická propast je nejhlubší propastí u nás a nikdo vlastně neví, jak hluboko vede. Pokusy najít dno Hranické propasti se zatím zastavily na nějakých 404 metrech, ovšem podle odhadů odborníků je ve skutečnosti mnohem hlubší a může dosahovat až 800 metrů pod zemí (což z ní činí nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni na světě). Propast najdete v přírodní rezervaci Hůrka u Hranic, kousek od města Teplice nad Bečvou. Autocamping Hranice, kde jsme se rozhodli zastavit my, se nachází hned vedle přírodní rezervace Hůrka a rychle se z něj dostanete nejenom k propasti ale také do lázní v Teplicích nad Bečvou. Ideální pobyt pro rodiny s dětmi nebo pro seniory, kteří hledají oázu klidu. V kempu zaparkujete za celkem neuvěřitelných 80 korun za noc, takže jasná volba.

Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je někdy označována za jeden ze sedmi divů Česka. I když se jedná o dílo člověka, jsou povrchové prvky úhledně začleněny do okolní přírody a nepůsobí rušivě. Naopak, pohled na Dlouhé stráně je ohromující. Do elektrárny se dostanete nejlépe z nedalekých Koutů a na exkurzi do tohoto českého divu se můžete objednat kdykoliv během roku mezi 8 a 17 hodinou. Pro výlet na Dlouhé stráně jsme zaparkovali v blízkých Velkých Losinách, v autokempu Mlýn. Velké Losiny jsou lázeňským městečkem, kde můžete využít nejrůznější wellness procedury a pak si zaskočit na prohlídku místního zámku, který se nachází jenom 200 metrů od kempu. Při našem pobytu jsme se tedy opravdu cítili jako vrchnost, a to nejenom kvůli plně vybavenému obyťnáku. Nemuseli jsme však platit žádnou zámeckou přirážku — jedna noc s obytným vozem vychází v autokempu Mlýn na 100 korun.

Naučná stezka Kralický Sněžník

I když si většina z nás představuje Moravu jako především rovinatou oblast posetou vinohrady, díky Jeseníkům můžete i na Moravě vyrazit na pořádnou horskou túru. Z obce Dolní Morava vede nádherná stezka, která vás dovede přes údolí až k pramenu řeky Moravy pod Kralickým Sněžníkem. Pro milovníky přírody lze těžko najít lepší zážitek. Připravte se ovšem na puchýře, protože stezka má 14 km s převýšením 685 m. Naše nohy nás po dokončení celé túry sotva nesly a byli jsme rádi, že si můžeme odpočinout v chládku pod roztaženou markýzou. Abyste takovou štreku zvládli, potřebujete mít pořádné zázemí a krásné místo, kde si odpočinout. Kemp Horní Lipka se nachází v Králíkách a v jeho blízkosti najdete rozlehlé louky, potok a výhled na hory či klášter na kopci, kam jsme vystoupali a můžeme jeho návštěvu rozhodně doporučit. Zkrátka, maximální pohoda za extrémně příjemnou cenu 80 korun za jednu noc se zaparkovaným obyťnákem.

Špilberk

Co by to bylo za výlet na Moravu, kdybychom se vyhnuli moravské metropoli. Nejkrásnější pohled na Brno je určitě z východní věže hradu Špilberk, který se ční nad městem. Každou hodinu se v areálu hradu ozývá zvonkohra a pokud se vám přejí pohled na brněnské panorama, můžete prozkoumat také temné a mysteriózní podzemní prostory. Ještě adrenalinovější pro nás byla návštěva blízkého obchodního centra Vaňkovka, na kterou jsme dlouze vzpomínali při dlouhých pandemických večerech. Když vyrazíte do Brna, tak by vám však rozhodně neměla uniknout ani brněnská přehrada. My jsme zaparkovali v Autokempu Obora, ze kterého se velmi rychle dostanete do centra města, ale zároveň si můžete večer užívat božského klidu uprostřed zalesněného údolí nebo si vyjet na výlet parníkem. Za noc v moravském velkoměstě jsme zaplatili rozumných 190 korun.

Pálava

Chcete si vychutnat pohled na typickou jihomoravskou krajinu? Pak se vydejte do Dolních Věstonic (ano, světoznámá soška Venuše pochází právě odsud) a vystoupejte do kopce až ke zřícenině hradu Děvičky, napříč CHKO Pálava. Při návratu dolů si nezapomeňte zajít na sklenku vína v jedné z okolních vesnic s vyhlášenými vinařstvími. Rodinný Kemp Pálava leží pod pálavskými kopci a pár minut chůze od novomlýnských nádrží, které jsou ideální pro koupání a vodní sporty, včetně windsurfingu, kterému jsme zde propadli. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na vinné sklípky, na jejichž nedostatek si v Nových Mlýnech rozhodněte nelze stěžovat. Obytný vůz jsme v rodinném kempu zaparkovali za rodinnou cenu 200 korun za noc.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největším zpřístupněným jeskynním komplexem u nás. Při procházce jeskyněmi na vás čekají podzemní propasti, jezírka a obrovské dómy se svojí jedinečnou akustikou. Navštivte Eliščinu jeskyni, pokud chcete na vlastní oči vidět jedny z nejkrásnějších krápníků v Česku. Pro nejpohodovější průzkum jeskyní zaparkujte v kempu Relaxa, který leží na okraji městyse Sloup. Vstup do jeskyní se nachází jenom pár minut chůze odsud a za horkých dnů nás potěšila možnost trávit čas i na blízkém koupališti. To vše za 120 korun za noc, s bezdrátovým internetem zdarma v celém kempu.

 

A jaké je Vaše nejoblíbenější místo na Moravě?