Poznejte krásy Slovenska

autor: | Srp 28, 2020

Naši slovenští bratia patří k zemím, které až překvapivě mnoho Čechů přehlíží při výběru dovolené jako v podstatě menší verzi naší republiky. Ovšem pozor, zážitků a krásných míst k vidění je tu tolik, že vám na to nevystačí ani několik týdnů. My se na Slovensko vydáváme pravidelně a stále objevujeme nové a nové kouty, které se nám líbí. Když se s obytným vozem v jednom ze slovenských krajů (či tzv. žup) začnete nudit, tak honem za volant a popojeďte o kousek dál. Nic není od sebe daleko a všude se jedinečným způsobem mísí východní a západní styl života. Karavaning zde ještě není tak rozšířený jako u nás, ale kvalitních kempů zde najdete dostatek. Vyzkoušet také můžete aplikaci BezKempu, kde svoje pozemky ke stání začíná nabízet čím dál tím více slovenských majitelů. Kam tedy vyrazit?

 

 

Krásy jižního Slovenska

Hned kousek za hranicemi při přejezdu přes moravsko-slovenskou hranici, narazíte na bohatý kraj, ve kterém se nachází hlavní město Bratislava. Ta za návštěvu určitě stojí, ale my se jí většinou spíše vyhýbáme, protože velkých měst koneckonců opravdu máme dost i doma. Jižnímu Slovensku dominují především rozsáhlé vodní plochy a rovinatá krajina, která je ideální pro pěší vycházky i cyklistické výlety. Za návštěvu určitě stojí ohromující vodní dílo Gabčíkovo, které má rozlohu 46 km2, a po němž se můžete projet výletní lodí.

Spousta lidí jezdí na jižní Slovensko nechat ulevit svým bolavým kostem v termálních koupalištích, kde si však samozřejmě může užít relaxaci každý. Nám se ze všech termálů nejvíce líbí Velký Meder, s bohatým komplexem bazénů a velkým množstvím atrakcí, které zaručeně zabaví naše děti klidně i na celý den. Pro koupání mimo uzavřený areál pak jednoznačně doporučujeme Sluneční jezera v Senci, kde na břehu panuje neuvěřitelná pohoda.

Když sem zavítáte, tak určitě zaparkujte v autokempingu Slnečné Jazerá, který je vyhlášeným rekreačním centrem na Slovensku. Najdete tady tenisové kurty, volejbalové hřiště, mnoho vynikajících restaurací a přímo do vody zde vedou tobogány. V okolí jsme navštívili také kemp, který je součástí Thermalparku Dunajská Streda, který nás okouzlil bohatou nabídkou wellness.

 

 

Národní parky

Slovenská příroda skýtá mnoho příležitostí pro nezapomenutelné pěší túry, a to nejen v horských oblastech. V zemi se nachází 9 národních parků, které vás provedou krásnými údolími, břehy řek a majestátními kopci. Kdybychom se měli rozepsat o všech, tak bychom potřebovali nový článek. Tady alespoň výběr z těch, které rádi navštěvujeme:

Národní park Slovenský ráj leží na východě Slovenska a po cestě skrz něj budete procházet hlubokými údolími a rozsáhlými kaňony plnými života. To nejzajímavější skrývá však Slovenský ráj pod zemí. Na celém území parku se nacházejí stovky jeskyní, ovšem pouze jedna, Dobšínská ledová jeskyně je přístupná veřejnosti. Jedná se o největší zaledněnou jeskyni na Slovensku a v roce 2000 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na mrazivý výlet do této jeskyně dodnes vzpomínáme a chceme se sem brzy vrátit. Svůj obytňák ve Slovenském ráji většinou parkujeme v Autocampingu Podlesok, který se nachází přímo u vstupu do nejznámější slovenské rokle Suchá Belá.

 

 

Národní park Poloniny bývá naší zastávkou jak při cestách po Slovensku, tak i po blízkém Polsku.  Dostanete se odsud dokonce i na Ukrajinu. Vybrané oblasti tohoto parku opět patří k chráněným památkám UNESCO. Skvělá příležitost pro vytáhnutí kol a prohnání se po neopakovatelné krajině obklopené původními bukovými lesy. Parkovat s obytňákem můžete v Autocampingu Snina, který se nachází na úpatí pohoří Vihorlat a je nejvýchodnějším kempem v celém Slovensku.

Západní Karpaty nejlépe poznáte, když se vydáte na cestu do národního parku Velká Fatra. Jedná se o nejmladší slovenský národní park, který je tvořen horskou krajinou se zachovalými lesy a pastvinami. Kromě pochodů po hřebenech stojí také za to navštívit vesničku Vlkolinec, podhorskou osadu, která si zachovala svoji původní architekturu a ráz. Obyťnák u Velké Fatry zaparkujte v Autocampingu Blatnica, kde si můžete po výšlapu ještě víc zhuntovat nohy na nohejbalovém hřišti nebo si zahrát tenis.

 

Vzhůru do Tater!

Co si budeme povídat, možná je to destinace profláklá, ale Tatry prostě patří ke Slovensku a nepodívat se do nich je absolutní hřích. Vysoké i Nízké Tatry mají hodně co nabídnout, a nejen během zimy, kdy sem míří zástupy lyžařů.

Naším odrazovým bodem pro průzkum Tater bývá nejčastěji Tatranská Lomnice, kde u penzionu Slnečný Dom najdete vzácnost — stellplatz. Akutní nedostatek těchto míst určených pro stání karavanů pro nás vždycky znamená, že objev nového stellplatzu nás nutí k bližšímu prozkoumání jeho okolí. V okolí Tatranské Lomnice naštěstí leží více než dost zajímavých míst pro turisty. Snadno se odsud například dostanete k ledovcovým jezerům, zejména ke Skalnatému a Zelenému plesu. Nejedná se o nijak náročný výlet a pohled na jezera i okolní hory je přitom zcela úžasný. Od Skalnatého plesa se pak vždy necháme vyvézt lanovkou na druhý nejvyšší vrcholek Slovenska, Lomnický štít. Výhled z horského vrcholu na slovenskou krajinu nám vždy bere dech a ani vy byste si jej neměli nechat uniknout.