Procestujte Rakousko v obytném vozu

autor: | Srp 4, 2020

Rakousko patří mezi naše nejoblíbenější země pro cestování obytňákem. Vídeň se nám sice už dávno okoukala, ale v téhle nádherné zemi plné průzračných jezer, majestátních hor a unikátních historických památek, je pořád co objevovat.

Odhalte tajemství Solné komory

Místo vídeňských parků dáváme s rodinou i s kamarády přednost okolí rodiště Mozarta, Salcburku. Nachází se zde oblast zvaná Salzkammergut neboli Solná komora, která se vyznačuje až přemírou krásných pěších a cyklistických stezek v okolí křišťálově čistých jezer. Na dlouhé procházky v okolí jezer doporučujeme především pozdní jaro nebo brzké léto, kdy se rozhodně nesetkáte s příliš těžkým parnem. Na vrcholku léta pak Solná komora představuje ideální místo pro trochu otužilejší koupání spojené s dalšími aktivitami.

Kam v Solné komoře zamířit? První zastávkou pro nás vždy bývá Traunsee, kde kromě čistoskvoucí vody a propletené síti stezek pro pěší túry, naleznete u městečka Gmunden jedinečný jezerní zámek jako z pohádky nebo krápníkové jeskyně Gassel. V okolí se nachází hned několik kempů nabízejících bohaté možnosti sportovního vyžití přímo na jezeře. Nás však nejvíce oslovil malý kemp Strand Camping, který jako jediný nabízí možnost kempování přímo u břehu jezera. Nechybí zde ale ani oblíbené stellplatzy, především v okolí Gmundenu.

Z kempu si lze udělat výlet k Ebensee, kde se většinou necháváme svést i s koly parníkem. Od Ebensee pak zvedáme kotvy obytňáku a vyrážíme často buď k Mondsee (Měsíčnímu jezeru) nebo k Attersee, kde máme vyhlídnutý náš oblíbený kemp See-Camping Gruber, který patří k těm trochu luxusnějším. Okolí Attersee považujeme za nejlepší místo z celé Solné komory pro návštěvu s malými dětmi. Velké množství stezek v okolí zvládnete i s kočárkem a námi doporučený kemp poskytuje plné zázemí, včetně vyhřívaného venkovního bazénu.

Co když vám ale nepřeje počasí a hladiny jezer jsou místo slunečních paprsků pokryté dopadajícími dešťovými kapkami? Nezoufejte, jste přece v solné komoře a musíte navštívit i místní solné doly. Nám se nejvíce líbil ten v Hallstatu. Především děti zde ocení možnost se sklouznout po důlní skluzavce. Malí i velcí permoníci si však z návštěvy solných dolů určitě odnesou nezapomenutelné zážitky.

Vyrazte na alpskou túru

Od jezer se přesuneme k horám a rovnou těm nejkrásnějším v Evropě – Alpám. Toto pohoří, které se rozkládá mimo jiné na území Rakouska, Německa, Itálie a Francie, je opravdovým klenotem evropského přírodního bohatství. V Rakousku najdete největší podíl Alpské krajiny v Tyrolsku, které stojí za to navštívit jak během zimní, tak letní sezony. Rovinky tu příliš nečekejte. Celé Tyrolsko se skládá z nepřeberného množství vrcholků a strmých údolí.

Nachází se zde několik stovek (!) vrcholů tyčících se výše než 3000 m. n. m. Ta úplně nejvyšší hora v celém Rakousko, Großglockner, leží na pomezí Tyrolska a Korutanska. I když se zrovna necítíte na opravdu pořádný výšlap, rozhodně sem zamiřte. Po úpatí této hory totiž vede 48 km dlouhá silniční trasa, díky které si přímo z auta prohlédnete jedna z nejúchvatnějších panoramat v celé zemi.

Naším zcela nejoblíbenějším místem v celém Tyrolsku, zejména během léta, je oblast Alpbachtal. Jedná se o klidné zelené údolí plné malebných vesniček, které je mnohem pohodovější než turisticky známější údolí Zillertal. Jestliže hledáte pravé nefalšované Tyrolsko bez zbytečných cingrlátek, zamiřte sem.

Pokud však přijíždíte s dětmi a chcete, aby se maximálně vyřádili, pak naberte směr k pomezí údolí Inntal a Ötztal. Zde se nachází rekreační oblast známá jako Arena 47, kde si můžete užít velké množství vodních sportů, sjezd na skluzavkách či lezení na skalních stěnách.

Zaparkovat v Tyrolsku lze na mnoha místech, my rozhodně doporučujeme Camping Grubhof neboli St. Martin Bei Lofer.  Jedná se o skvěle vybavený 4hvězdičkový kemp, kde vás přivítají s otevřenou náručí i pokud si přivezete vašeho chlupatého miláčka (mají tady pro ně dokonce speciální sprchy). Kemp se nachází na místě bývalého loveckého parku a dostanete se z něj na velké množství pěších stezek i do nedalekého (2 km) lyžařského střediska Lofer.

Jak je to s kempováním na divoko?

Co když ale nechcete stavět ani v luxusních kempech ani na určených stellplatzech? Kempování na divoko je v Rakousku složité a možné pouze v některých vybraných oblastech. V okolí Salcburku, tedy Solné komoře, s trochou štěstí mimo kemp přespat můžete. Ovšem pozor, musíte při tom dodržovat maximální šetrnost vůči okolní přírodě, která je přísně chráněná. V Tyrolsku bohužel na divoko nepřespíte vůbec nikde, a to ani na parkovištích. Jestliže se chcete vyhnout nepříjemnostem, musíte svůj obytňák zastavit pouze v kempech nebo na stellplatzech.