5 tipů na dovolenou nejen ve dvou a více obytných autech

autor: | Kvě 21, 2020

Ve dvou se to lépe táhne, to se ví. Kromě zážitků našich zákazníků, kteří si půjčili 2 obytná auta a vyrazili vstříc společnému dobrodružství zde naleznete i praktické tipy, které se Vám jistě na cestách budou hodit.

1) Děti obytňáky milují a když vyrazíte s přáteli, kteří mají stejně nebo alespoň podobně staré děti, pěkně se spolu zabaví. Ano, může to platit pro jakýkoliv způsob trávení dovolené. Výhodou obytných vozů je, že nejste závislí na jednom místě. Jeden den děti můžete vypustit na Šumavské louky, další den provést skalním městem nebo si na kole zajet na koupačku. Když už jste vyčerpali možnosti dané lokace jednoduše přejedete jinam. Do našich Adrií se vejdou dvě dětské sedačky, které uchytíte na isofix. A jede se za dalším dobrodružstvím.

TIP: Sedačku menšího dítěte umístěte k oknu/boční stěně, protože bude mít nožky nahoře a nebude mu vadit podélná sedačka, která je u stolu. Před instalací sedaček je nutné jednoduše odejmout polstrování, které je jen na zip a pak se vám vejdou krásně obě děti vedle sebe s veškerým komfortem.

2) Nezávislost není ve vztahu k obytňáku jen prázdná fráze, horká sprcha kdekoliv a kdykoliv. Oběd kdykoliv a kdekoliv nebo sklenka vychlazeného vína nebo piva. Navíc, naše vozy mají 140 l nádrž, která vám při každodenním sprchování 4členné osádky, běžné hygieny a mytí nádobí vydrží 2–3 dny. Nejste-li připojeni do elektrické sítě, lednička a mrazák se přepnou na plyn. Plyn slouží také k vytápění, které se při chladných večerech např. na horách hodí. Auto je vytopené na 25 °C během pár minut. Naše auta mají druhou baterii, takže nemusíte být stále připojeni do sítě. Vzhledem k tomu, že z baterie odebírají proud jen světla (LED) a USB porty, vydržíte bez připojení do sítě 3-4 dny. Co se plynu týče tak naše nádrže vydrží při plném využití (ohřev teplé vody, lednice, mrazák, topení) klidně 5 dní.

TIP: Nádrž na vodu je naplněná za 5 min. použijte k tomu hadici, která je součástí vybavení každého auta. Vodu (pitnou) doplňujeme buď na čerpacích stanicích, nebo jak jsme se mnohokrát sami přesvědčili téměř u každého hotelu/penzionu. Když slušně požádáte vždy vám za mírný poplatek vyhoví. Plyn se doplňuje na benzínové pumpě u klasického LPG stojanu. Pro nabití baterie na další 2 dny postačí hodinová jízda nebo zapnutý motor.

3) Projeďte si krásy Česka nebo Evropy tak jako nikdy dřív. Věřte, že na takový road trip jen tak nezapomenete. Vše, co potřebujete máte stále u sebe. Jste soběstační a máte nespočet možností na různé způsoby kempování. Můžete využít služeb kempů, kterých je v Česku téměř 600 (nejvíce na jihu Čech) a jejich úroveň se každým rokem přibližuje k těm evropským. Věděli jste, že nejvíc kempů v Evropě je ve Francii s počtem atakujícím 8 000? Nechcete do kempu, chcete soukromí a klid? Tak právě pro Vás může být vhodný projekt bezkempu.cz, díky kterému si domluvíte kempování na soukromém pozemku po celém Česku s různými možnostmi servisu. Pro otrlejší pak doporučujeme aplikaci Park4night, která má celosvětovou působnost a v ní narazíte na všechna dostupná místa na stání s obytným vozem – parkoviště, kempy, zpevněné plochy nebo kempování na divoko. My jsme vyzkoušeli všechny možnosti s výsledným hodnocením na výbornou . Třeba majitel pozemku sveze i děti na koni jak ty naše…

TIP: Aplikace Park4night vám rozšíří možnosti kempování s obytným vozem nejen v Česku, ale i po celé Evropě. Webová stránka bezkempu.cz pak nabídne nespočet kouzelných míst v ČR s různými možnosti služeb na místě. V zásadě jde o pronájem parkovacího místa na soukromém pozemku například louka, ale třeba i vinice.

4) Domluvte se s přáteli a vyrazte ve dvou autech, ať děti máte nebo ne, užijete si skutečně to pravé dobrodružství. Výhodou společné dovolené v případě dětí je, že si je můžete navzájem pohlídat, ale jak už bylo napsáno výše, děti se krásně zabaví i sami je-li jich víc. Projedete světa kraj a nemusíte na každém místě složitě vyhledávat ubytování nebo plánovat a rezervovat dopředu. Vše, co potřebujete máte s sebou, naše kempingové sety s grilem vám pak budou velmi dobrým sluhou při posezení v přírodě nebo klidně na jakékoliv zpevněné ploše (i taková parkoviště u nás jsou). Můžete se střídat ve vaření – určitě se rádi pochlubíte svým kulinářským umem Do úložného prostoru nebo na nosič se vejdou až 4 kola. Jste-li vášnivý cyklisté a jedete jen ve dvou můžete si vzít jak horáka, tak silničku a užít si na své cestě oboje!

TIP: Nezapomeňte na dřevěné uhlí, jinak z grilovačky moc nebude. Je taky dobré si na začátek něco navařit a pak jen ohřát, lednice je velmi prostorná a do garáže se vejde nepočítaně vína a piva, které můžete jednoduše doplňovat. Mycí prostředky, utěrky, ručníky a podobně můžete nechat doma, naše auta jsou vybavená od A do Z.

5) Stačí řidičák sk. B, opravdu, auto se, ačkoliv je vysoké 2,8m a dlouhé téměř 8m řídí stejně jako dodávka. A je to jediné na co si musíte dát pozor. Jste dlouzí a vysocí, nicméně díky vyššímu posedu máte dokonalý přehled. Zpětná zrcátka jsou velká a nabízí pohled do úhlů, díky kterým máte dokonalý přehled o dění za autem. Připravte se samozřejmě na to, že když do vás foukne boční vítr např. na dálnici tak to pocítíte a na nějaké divočení na okreskách to taky není, děti by z toho radost neměly. Na dálnici ovšem 130 km/h s tempomatem úplně v pohodě a jestli vás zajímá spotřeba, tak ta je u našich vozů kolem 10 l/100 km, což hodnotíme jako skvělý výsledek. Nezapomeňte, že Karavany Česko mají jen nová auta v té nejvyšší výbavě.

TIP: Ačkoliv mají naše vozy parkovací senzory, při couvání a v případě nejistoty je vždy lepší když spolujezdec vystoupí z auta a raději vám ukáže, protože když už si myslíte, že je vám délka vozů vlastní, můžete zapomenout na výšku (stromy, střechy apod.).